top of page

'Page info - page'

Víziónk a 21. szd. belsőépítészetének oktatásáról a METU-n

Általános információk a belsőépítészet oktatásáról a METU-n:

A Budapesti Metropolitan Egyetem Művészeti Campusában megvalósult a Belsőépítészet tekjeskörű és átfogó képzése a szakterület minden szintjén. Az egyetem a  hallgatók felkészítését, a szakmai ismeretek átadását oktatásunkban, az alábbi meghatározó elvek szerint  nyújtja a Belsőépítészeti szakirányú továbbképzés 3 féléve alatt: 

  • Elismert és sok szakmai tapasztalattal rendelkező szakemberek vesznek rész az egyetemi oktatásban, mely a         mester-tanítvány képzési formára és a személyes kapcsolatteremtésre épül (kontakt órák és korrektúrák)

  • Más kapcsolódó művészeti területekkel összefüggésbben az ismeretek átadása komplexen törénik

  • A csapatmunka a művészeti képzésben is a későbbi tervezői együttműködés gyakorlatára épül  

  • Workshopok és műhelyben végzett gyakorlati munka is kiegészíti az előadásokat

  • A legmodernebb softverháttér biztosítja a műtermekben folyó munka hatékonyságát, Macintosh gépek, Leonar3Do 3D-s labor, WIFI, scanner és nyomtatók használata a tandíjban

  • Integrált társművészeti tervezés és projekt megvalósítás lehetősége

  • Az Intézet jó megközelíthetősége és központi fekvése Budapest belteületén

  • Igény szerinti angolnyelvű konzultációk

  • Állandó könyvtár és folyóirat olvasó használata szombaton is épületen belül

A tervezés-oktatási  gyakorlatokról:

A belsőépítészet oktatásának háromféléves tematikai felépítése a tárgyi ismeretek átadásán túl a gyakorlati tervezési munka ismertetését és az ezzel kapcsolatos képességek fejlesztését hivatott szolgálni. Ennek része a tananyagban a 20. századi bútortervezéssel kapcsolatos legnevesebb építész-belsőépítész tervezők munkáinak megismerése. A fejlődés folyamatát kívánjuk a hallgatók elé tárni olyan jelentős alkotók, mint pl. Josef Hoffman, Fridrichh Kiesler, Le Corbusier vagy Kozma Lajos munkáinak a bemutásával.  A belsőépítészet értékteremtő és az izlésre ható építkezésének gyakorlata különös jelentősséggel bír számunkra, és ezért a kurzusunkban az építész tervezői képességek új, irányt mutató kibontakoztatásának lehetőségét biztosítjuk a résztvevők számára.  Ennek legfontosabb része a tervezési korrektúrákon a személyes kapcsolatteremtés és a szakamai kommunikáció gyakorlása team-munka keretében is. A tantárgyakat kizárólag  kontakt órákon sajátítják el a hallgatók, ahol a neves tanár kollégák mindíg megadják a kérdezés és a párbeszéden alapuló közös gondolkodás lehetőségét.

Célunk az oktatásban is a résztvevők konfortjának megteremtése, mely a szakmai elégedettség forrása is lehet később. Az egyetemi előadásokon kívüli munka a megismert tananyag és tervezési feladatok feldolgozására szorítkozik, a tervezéshez közvetlenül kapcsolódó kutatómunka csak opcionális szorgalmi lehetőség. Erre szolgálnak a METU épületében a gyakorlati foglalkozási termek, az asztalos műhely, ahol a modellépítés és fotózás lehetősége is biztosított. Alapvető cél a tervezői munka prezentációjának fejlesztése a digitális közegben és az analóg feldolgozási formákban is - a munkákról készített tablók vagy az évközbeni vetítettképes előadások során.

 

A tervezési gyakorlatok tematikusak - a feladat mindíg meglévő épület vagy kiviteliterv szintű adatszolgáltatásunk alapján tervezendő belső tér.  Ez a tapasztalati visszajelzések fontossága miatt valós belsőépítészeti tervezést jelent, hetenkénti tanári korrektúrával. A tantárgyi keretek lehetőséget adnak kiegészítő bútortervekkel, asztalos csomóponti megoldásokkal történő kísérletezésre is, külön tanóra keretében. Ez a féléves kiértékelésekkor sok szakmai meglepetést és tanulságot rejthet minden hallgató számára.

A tervezési gyakorlatok tematikai megoszlása félévenként az on-line körülmények között is változatlan tartalommal a következő:

1. Elsőfééves tematikánk a lakókörnyezeti tervezés és az épített tér összefüggéseit keresi, részlettervi szintű és kidolgozottságú prezentációval. 

2. A második félévben a középületi, kereskedelmi vagy vendéglátási funkciót betöltő terek és térkapcsolatok művészi szintű terveinek kidolgozása és bemutatása a cél. Ez team-munkában is megvalósulhat a hallgatókból álló csoport létrehozásával.

3. A harmadik, diploma-félévben komplex tervezéssel, -  önálló építészeti-belsőépítészeti gondolkodásmód segítségével -  egy művészi hatású belsőtéri környezet létrehozása a feladat.  Ez intenzív konzultációval, fotó és rajzi dokumentáció létrehozásával valamint egy nyomtatott portfólió bemutatásával valósítható meg. Ez a diplomamunka megvédésével válik teljessé oktatásunk befejezéseként.    

 

E Szabó László DLA

Belsőépítész tervező művész, szakvezető

bottom of page